Vláda ČR schválila podporu zemního plynu v dopravě, do roku 2025 zachová daňové zvýhodnění CNG

Vláda České republiky 11. dubna 2018 schválila podporu rozvoje zemního plynu v dopravě až do roku 2025. Plynárenské společnosti budou pokračovat v budování sítě plnicích stanic a podpoří využití CNG v rámci městských samospráv.

Hlavním cílem memoranda, předloženého do vlády Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, je zachování daňového zvýhodnění stlačeného zemního plynu (CNG) v období 2020 až 2025 Tento krok zajistí efektivní snižování emisí z dopravy v ČR, zároveň je to pozitivní impulz pro plynárenské společnosti i další subjekty soukromého a veřejného sektoru, které zařadily CNG do svých dlouhodobých investičních strategií. Především jde o investice do budování sítě CNG plnicích stanic a pořizování CNG vozidel.
V zachování daňového zvýhodnění CNG postupuje vláda ČR podobně, jako jsou nastaveny podmínky podpory rozvoje CNG v Německu, kde bylo zvýhodněné zdanění CNG prodlouženo z roku 2018 až na rok 2026.
V rámci „Memoranda o dlouhodobé spolupráci v oblasti rozvoje vozidel na zemní plyn pro období do roku 2025“ se stát rovněž zavázal podporovat nákup vozidel na CNG a zkapalnělý zemní plyn (LNG) pro účely městské hromadné dopravy a linkové přepravy.
Na základě Národního akčního plánu čisté mobility by v roce 2020 měly mít orgány veřejné správy ve svých vozových parcích minimálně čtvrtinu aut s alternativním pohonem. To by mohlo představovat až 5 tisíc nových CNG vozů.
Plynárenské společnosti se zároveň v memorandu zavázaly, že budou postupně prosazovat do praxe i obnovitelný zdroj energie – biometan a rovněž k marketingové podpoře využití zemního plynu v dopravě.

Auta s pohonem na CNG začínají postupně parkovat v hromadných garážích. Od 1. 1. 2015 platí novela zákona 341...
Ano, provoz vozidel na zemní plyn je bezpečný. Dokonce jsou vozidla na zemní plyn bezpečnější než vozidla...
Zemní plyn z plynovodní sítě se pomocí kompresoru stlačuje na tlak 20-30 MPa. Stlačený zemní plyn je...
Nikoli! Jedná se o rozdílné plyny a technologie. Pozor na záměnu zemního plynu a propan-butanu! Došlo již k ...
04.09.2020
Uzavření CNG stanice Praha 4 Michle (areál Pražské plynárenské) Vážení zákazníci, ve středu 2.9.2020 bude z...
30.06.2020
Vážení zákazníci, CNG stanice Praha-Modřanská je po rekonstrukci opět OTEVŘENA. Nová technologie zajistí...
27.05.2020
Nově našim zákazníkům nabízíme možnost zapůjčení vozu VW Caddy Maxi v 7mi místné verzi s motorem 1.4TSI o...
29.04.2020
Vážení zákazníci, z důvodu rekonstrukce technologie bude CNG stanice Modřanská mimo provoz, a to od 4.5.2020...